EKAG 2019 lámal rekordy a pro nás dvě zlata

Tři dny se Pod Palackého vrchem odehrávaly neskutečné souboje a za nádherného atletického počasí padaly rekordy jak na běžícím pásu. Ještě před zahájením padly účastnické rekordy, které zaznamenaly neskutečný nárůst, když z 18 států Evropy se představilo necelých 1800!!! účastníků ze 128 oddílů.

V pondělí večer na slavnostním otevření 14.ročníku EKAG 2019 se všichni účastníci setkali se sportovními osobnostmi, když zážitkem byl příjezd na kole vítěze Evropských her z Minska a jednoho z nejlepších cyklistů světa Tomáše Bábka, halového mistra Evropy na 60m Jána Volka, slovenských reprezentantek Jany Velďákové trojnásobné účastnice OH ve skoku dalekém a vícebojařské reprezentantky a manželky jednoho z nejlepších oštěpařů světa Lucie Vadlejch.

Bohatý doprovodný program, který zahájil nástupem výprav rozehřál všechny účastníky a vrchol obstaral ohňostroj.

Po tři dny byly k vidění neskutečné výkony a obdiv a obrovské poděkování pro všechny rozhodčí a technickou četu, když startér musel pouze v jedné kategorii jako byla 150m dívek odbavit neuvěřitelných 160!!! závodnic a nebo za jeden den hrabač v pískovišti zahrabal 1300x stopy.

Letošní ročník byl mimořádně příznivý pro skokanské disciplíny, když nejkvalitnější výkon jsme zcela jistě viděli ve skoku dalekém patnáctiletých v podání maltského borce, který doplachtil do vzdálenosti 704cm. Ve výškařském sektoru se přepisovaly rekordy hned čtyřikrát, když nejhodnotnější výkon zaznamenala třináctiletá Chorvatka Jana Koščak výkonem 167cm. Rekordy EKAG mají opravdu neskutečné hodnoty a tak překonávat je je hodně náročné, když letošní ročník byl velice bohatý na rekordy a hned jedenáctkrát se přepisovaly rekordní tabulky. Čtyřikrát se přepisovaly národní rekordy v podání reprezentantů MALTY, Kypru, Chorvatska a Srbska.

V letošním roce se naši prosazovali velice těžko na stupně vítězů, ale přesto jsme dokázali vybojovat dvě zlaté medaile, když nezklamal na trati 800m mezi třináctiletými Šimon Lopour výkonem 2:12,54 a překvapivým, ale zaslouženým vítězem se stal mezi dvanáctiletými Lukáš Merta, který zahodil míček do vzdálenosti 57,53m.

Závěrem musím konstatovat, že letošní ročník dopadl přes počáteční obavy z obrovského množství startujících velice dobře a podle ohlasů drtivé většiny účastníků se už bojím, že příští jubilejní 15.ročník opět přiláká na start rekordní počet účastníků.

Č

Výsledky závodů najdete zde…

Podívejte se na

Další aktuality

Reprezentace Namibie na EKAG!!

Při mém pobytu v JAR jsme se zkontaktovali s trenérem výšky z Namibie a neskutečný zájem projevil o start na 18.ročníku European kids athletics games